T 34-85 / MM / Remont

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Re: T 34-85 / MM / Remont

Post autor: PITERPANZER » 27 czerwca 2020, 09:57

Spawy wokół otoczenia szczelin dołożysz?
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 29 czerwca 2020, 06:07

A dołożę. Właśnie zastanawiałem się jak to wykończyć, bo na fotkach wyglądało to niejednoznacznie. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 08 lipca 2020, 10:34

Dzień dobry,
Dziś chciałbym pokazać niewielkie postępy budowy T 34.

Pobawiłem się trochę wieżą. Nadałem jej kształt zbliżony do pożądanego. Teraz nie wygląda to estetycznie ale w toku budowy nabierze to lepszej prezencji. Przynajmniej taką mam nadzieję. Dokleiłem także iminatcję wybrzuszenia pod mechanizm obrotu wieży oraz "wykusz" kopułki dowódcy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek\

Skończyłem także włazy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zapraszam do komentowania i do zobaczenia w następnej odsłonie relacji!

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 09 lipca 2020, 09:26

To już nie jest remont, a naprawa główna ;)
Wygląda obiecująco :okok:

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 09 lipca 2020, 09:57

Spawy i faktura odlewu wyglądają obiecująco. Ciekaw jestem jak będą wyglądać po pomalowaniu.
Czy uzyskanie takiej faktury odlewu za pomocą Mr.Surfacera 1200 wymaga jakiejś specjalnej techniki nakładania? Pytam, bo nigdy nie stosowałem tego specyfiku.
Rozumiem że spawy zostały wykonane metodą formowania lekko przeschniętego wikolu. Czym ten wikol jest zabarwiony?

Kibicuję i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 09 lipca 2020, 14:54

@Tommy: powiem wiecej, to jest budowa nowego modelu...

@brzydal: To jest znana i lubiana metoda. Nakładasz surfacer i dziobiesz go pędzlem o sztywnym włosiu. Więcej nic Ci nie powiem, bo sam robię to pierwszy raz, a dodatkowo samemu trzeba wyczuć ile czasu należy dać sufracerowi przed dziobaniem i jak bardzo można go pomęczyć.

A co do spawów to jak już gdzieś wyżej wspominałem to metoda kolegi Borowego. Wikol zabarwiony farbą plakatową Astra z tubki. Robi się mieszaninę i aplikuje wykałaczką.

Dzięki za wsparcie Koledzy!

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 14 lipca 2020, 10:04

Dzień dobry,
Dziś sponsorem odcinka jest producent lamp czołgowych Lampex Sp. z o.o.

Umyślalem sobie, że lampa nie będzie z kartonu, bo chciałem ja wykonać jako skorupę, by móc zaimitowac jej wnętrze, a detali z listkami nie umiem projektować (są na to jakieś patenty?). Padło na formowanie próżniowe. Oczywiście całkowicie kartonu nie uniknąłem. Materiał ten wykorzystałem do wykonania "kopyt".
Obrazek

No i wytłoczki. Dupka lampy trochę się przypaliła :)
Obrazek

W przednią cześc wstawiłem kartonowy pierścień służący do połączenia lampy w całość, a tył zalałem wikolem dla usztywnienia elementu oraz zaimprowizowania odbłyśnika.
Obrazek

A tutaj żaróweczka - tradycyjnie kulka z pochłaniacza wilgoci.
Obrazek

No i wszytko zmontowane na sucho. W międzyczasie środek lampy pomalowałem Tamką XF-16
Obrazek
Obrazek

I to by było na tyle. Zapraszam do komentowania. Do następnego!
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2020, 12:44 przez Rzeźnik, łącznie zmieniany 1 raz.

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 14 lipca 2020, 11:12

Udało Ci się uzyskać bardzo dobry efekt tłoczenia, szczególnie że element malutki. Sklejając z listków efekt byłby gorszy. Lecz skoro o to pytasz, to kiedyś zrobiłem to w ten sposób:

1. Narysowałem rzut boczny reflektorka (czerwona linia). Następnie wrysowałem zielone linie pomocnicze, których końce połączyłem niebieskimi odcinkami.
Obrazek
Rysowałem w LibreOffice Draw na siatce, nie przejmując się lokalizacją punktów krzywych. Odległość pomiędzy punktami siatki to 0,1 mm - i tak dokładniej nie dam rady wyciąć.

2. Niebieskie odcinki poobracałem tak, aby były mniej więcej w jednej linii. W ten sposób wyznaczyłem długość listka. Pomiędzy nie współosiowo wstawiłem zielone linie pomocnicze i czerwoną podstawę rzutu bocznego. Przez końce zielonych linii wykreśliłem czarną krzywą Beziera.
Obrazek

3. Na koniec przeskalowałem całość w pionie, tak aby czerwona linia uzyskała długość równą obwodowi reflektorka podzielonemu przez założoną liczbę listków. Tak powstał pojedynczy listek, który teraz trzeba powielić, i gotowe.
Obrazek

Tak powstały reflektorki do mojego T-38 (link). Zaznaczam, że w dziedzinie projektowania jestem amatorem. Może profesjonaliści mają na to lepsze patenty.

Pozdrawiam i czekam na więcej!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”