Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
Niemiecki ciezki samochod pancerny SdKfz 233 Stummel (8 Rad)
Author Message
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Posted: 27 June 2017, 22:39   Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 233 Stummel (8 Rad)

Witam ponownie Koleżanki i Kolegów!
W galerii SdKfz 232-Funk (8 Rad) były już ogólne zdjęcia jak taśmowo powstawał każdy z modeli, więc nie będę powtórnie ich zamieszczał w tej galerii poświęconej wozowi wsparcia ogniowego SdKfz 233 (8 Rad) uzbrojonego w armatę 7,5 cm KwK 37 L/24, której zapasy pozostały Niemcom po zaniechaniu uzbrajania w te działa Sturmgeschutzów III SdKfz 142. Wóz ten odróżnia się od pozostałych 2 modeli innymi, nowocześniejszymi osłonami szczelin obserwacyjnych w kadłubie, innym kształtem reflektorów, oraz świecami dymnymi na przednich błotnikach (tak było w opracowaniu technicznej historii pojazdu) oraz brakiem Pakschutza i brakiem deflektora odbijającego pociski przed włazem kierowcy (w żadnych oryginalnych zdjęciach dokumentalnych różnych wersji produkcyjnych nie znalazłem tych elementów w SdKfz 233). Model pojazdu posiada ściąganą plandekę osłaniającą przedział bojowy, wyciągany stelaż do niej, zdejmowane koło zapasowe i wyciągane zapasowe kanistry paliwa w tylnych bocznych koszach oraz obrotowe ramię do mocowania MG42.(km pojawi się na zdjęciach plenerowych bo aktualnie jest w produkcji razem z 8 diegtiariewami DT do radzieckich drezyn) Ponadto manierki, menażki maski przeciwgazowe są tylko zawieszone na nitkach czy imitacjach pasków. Przedział bojowy wraz z wyposażeniem opracowałem na podstawie oryginalnych zdjęć i rysunków oraz trochę wzorując się na plastikach. Model wykonany jest w malowaniu i oznakowaniu 15 Dywizji Pancernej wchodzącej w skład DAK z okresu walk w Północnej Afryce na terenie Libii i Tunezji w 1942-43 r. Nazwa własna "Panther". W przypadku tych 3 modeli trochę pobawiłem się gotyckim pismem i "ochrzciłem" każdy z nich.

Tak wyglądał model SdKfz 233 (8 Rad) gdy jeszcze na pancerzu nie miał tego całego bagażu wyposażenia. Oczywiście tym razem znów zaryzykowałem brudzenie, a gdyby ktoś miał wątpliwości co do rozmiarów spawów to nad każdym kołem tych modeli pierwsza cyfra, która jest wyższa od dwóch pozostałych (wartość ciśnienia w ogumieniu) ma wysokość 2-2,2 mm.

, , , , ,

, , , , ,

, , ,

A tak już wygląda skończony (prawie, bo bez MG42 na wysięgniku obok działa i kompletu magazynków bębnowych). Miłego oglądania!

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,
Last edited by Slawomir Bloch on 27 June 2017, 22:45; edited 1 time in total  

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 June 2017, 18:11   

Witaj Sławku :honoring:

Model osobiście bardzo mi się podoba i cieszę się bardzo, że nie zwalniasz tempa.
Trzy piękne modele spod Twojej ręki, to prawdziwa uczta dla miłośników niemieckiej pancerki :Default:

Powiem Ci szczerze, że wcześniej jakoś nie przemawiała do mnie seria pojazdów SdKfz. 232/233, ale po Twoich galeriach zmieniam zdanie i coraz bardziej zaczyna mi się podobać Stummel :okok:

Pozdrawiam serdecznie i GRATULUJĘ oklask2

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 June 2017, 20:44   

Witam :honoring: Wielkie gratulacje za poziom wykonania modeli. Brawo oklask2 oklask2

Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Posted: 28 June 2017, 23:45   

Dziękuję bardzo Kolegom za uznanie. Mnie też zaczęły się podobać w miarę jak coraz bardziej były w 3D i faktycznie włożyłem w nie dużo serca. Choć praca przy dokumentacji i wyzwanie podwozia były iście benedyktyńskie smile-hiding

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Visitor Map