Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
M10 Achilles/ Answer.
Author Message
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 20 June 2017, 16:36   

Cześć :honoring: ,
wczoraj i dzisiaj wziąłem się za kończenie bryły Achillesa, czyli posklejałem górę z dołem oraz skończyłem temat osłon i błotników i właśnie w temacie osłon pojawił się kolejny błąd, a mianowicie boczne osłony są za krótkie o około 2mm :oops: a co do tylnej osłony to musiałem ją o około 0,5 do 1mm zwęzić, bo była za szeroka, ale tutaj nie jestem pewien czy to błąd projektanta czy ja coś skopałem. Poprawiłem tez przednią część błotników robiąc linię podziału i dodając zawiasy, o których projektant najwyraźniej zapomniał :oops: . Koła napinające założone na sucho, nie mogłem się powstrzymać :mrgreen: .

 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 24 June 2017, 16:17   

Cześć,
Dzisiaj post nietypowy, bo recenzja/ reklama żywicznego zestawu kół do Shermana produkcji Panzer Hobby Art.
Zestaw jest ogólnie mówiąc GENIALNY. Materiał jest bardzo fajny, bardzo dobry w obróbce a za razem twardy, co zapobiega odkształceniom. Detal kół powala na kolana, bardzo ładnie odlane są nawet najdrobniejsze szczegóły kół jak chociażby napis Goodyear na bandażu koła. Zdecydowanie polecam zestaw każdemu kto ma zamiar zrobić waloryzowanego Shermana lub pojazd Shermano-podobny. W zestawie jest 14 kół jezdnych, więc zostają 2 koła zapasowe, które można umieścić na pancerzu, oraz 6 kół podtrzymujących.P.S. Niestety koła podtrzymujące jest cięzko sfotografować w innej pozycji gdyż po bokach odstają osie na których mocuje się koło do modelu.
 
   
Wojtek 
Czołgista / Tankman


Age: 35
Joined: 28 Oct 2014
Location: Jugów.PL
Posted: 24 June 2017, 20:18   

Luzak podziwiam Cię za wytrwałość.
Z tego co prezentujesz wynika, że przy tym modelu trzeba wiele rzeczy poprawiać.
Trzymam kciuki za ukończenie tego modelu bo jestem ciekawy efektu końcowego. :okok:
Last edited by Wojtek on 25 June 2017, 23:33; edited 1 time in total  
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 25 June 2017, 12:18   

Podpatruję, co ty tutaj wyczyniasz z tym modelem i coraz bardziej mnie ten pojazd intryguje...

Powodzenia ;)
 
 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 30 June 2017, 16:11   

Cześć :honoring: ,
Ostatnio dopadł mnie brak weny, który spowolnił budowę, ale na szczęście całkiem jej nie zastopował. Skleiłem pierwsze cztery wózki i model już stoi na własnych kołach. 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 6 July 2017, 13:20   

Cześć :honoring: ,
Skończyłem wózki i model już wygląda fajnie. Do końca zawieszenia brakuje mi kół napędowych, które muszę zakupić, oraz gąsek które się składają. Wziąłem się także za wyposażanie detalami przedniej płyty i tutaj od razu uprzedzam, że jeżeli ktoś się weźmie za ten model to polecam przed przystąpieniem do klejenia detali najpierw porównać to co proponują rysunki montażowe ze zdjęciem oryginału, bo sporej ilości detali brakuje :oops: .
Lista zmian na przedniej płycie:
1. Reflektory z osłonami wzięte z Shermana z WAK. Oryginalne osłony nie miały charakterystycznego zagięcia na górze elementu, oraz były dość toporne, a lampy były chyba trochę za duże, poza tym łatwiej było mi wygłaskać listki lamp WAK-u niż pierścienie z wycinanki.
2.Dodałem klakson wzięty z Shermana z GPM. W wycinance brak tego elementu.
3. Dodałem prostokątne podkładki pod uszy do podnoszenia czołgu.
4. Dodałem mocowanie anteny, którego brak w wycinance, oraz jakiś inny detal, który nie wiem do czego służył.
5. Dodam jeszcze uchwyty na zapasowe ogniwa na przedniej płycie, ale czekam na skany jak na razie.

 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 23 August 2017, 19:51   

Cześć :honoring: ,
Dawno mnie tu nie było, ale stwierdziłem, że nie ma sensu robić aktualizacji na forum skoro model buduję dość chaotycznie i jest to zazwyczaj po parę elementów w jednym miejscu a potem robię coś zupełnie innego. Tak czy inaczej mam już gotowy kadłub czekam tylko na koła napędowe i wtedy go pokażę. Dzisiaj będzie odcinek o wieży. Jako, że po sklejeniu bryły wieży oraz założeniu na sucho jarzma z działem stwierdziłem, ze coś tu na oko nie pasuje, ale jak wiadomo na oko to... Więc skorzystałem z rysunku technicznego, z monografii autorstwa Wojciecha Gawrycha, przeskalowanego do 1:25 i okazało się, że o ile ogólny wymiar wieży jest oki to o tyle z przodu boczne ścianki trzeba trochę przerobić oraz trzeba schować bardziej wgłąb wieży elementy na których trzyma się działo. przystąpiłem więc do działania.
Tak było:


A tak jest po przeróbce. mam nadzieję, że widać różnice...I jeszcze jeden "kfiatek" :oops: . Okazuje się, że kadłub jest nieco za krótki i stąd problemy z łapaniem proporcji.
Last edited by Luzak on 12 September 2017, 13:07; edited 1 time in total  
 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 1 September 2017, 21:04   

Ta recenzja / reklama miał być już pare dni temu ale dopiero teraz zgrałem fotki. Tym razem chciałbym pokazać świetne koła napędowe do Shermana produkcji Panzer Hobby Art. O zestawie cięzko powiedzieć coś wiecej niż to, ze jest ŚWIETNY. Detal wyraźny, jakość materiału również bardzo dobra.
 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 8 September 2017, 20:28   

Cześć :honoring: ,
Pora na kolejną aktualizację. Tym razem dotyczy ona ukończenia kadłuba i u kładu jezdnego. Model dostał kolory bazowe, oraz został obwieszony ogniwami zgodnie ze zdjęciami.
Jako, że nie robiłem jeszcze aktualizacji kończącej kadłub to w tym wpisie będzie pare słów podsumowania:
1. Rysunków jest zdecydowanie za mało i sporo trzeba robić na czuja, poza tym jest spora niekonsekwencja w robieniu rysunków, bo np. jest rysunek do łopaty, która jest w miarę prosta, ale brak jest rysunków do bardziej złożonych detali jak lampy tylne i przednie .
1a. Jeżeli już jest rysunków ile jest przydałyby się numerki częsci na rysunku generalnym.
2 w modelu brakuje wielu detali, ale na to można przymknąć oko jeżeli model był projektowany z przeznaczeniem również dla mniej doświadczonych.
3 Problem sprawiają włazy, a szczególnie ich zawiasy, bo zeby spasować ze sobą obie częsci zawiasu trzeba sporo docinać i rzeźbić
Wizjery są totalnie z kosmosu, ponieważ mają kształt prostopadłościanu i nie mają nic wspólnego z oryginałem, dlatego zmieniłem je na elementy z Shermana Firefly Answer. Dodałem również drutologię oraz dodatkowy wizjer po stronie kierowcy, którego w wycinance nie było.
Wszystkie narzędzia na tył pojazdu wziąłem z modelu M4 Model-Kom
Kopułki wlewów paliwa to kombinacja elementów M4A2 WAK i Firefly Ic Answer
Mocowania ogniw zapasowych na osłonie dyferencjału również wzięte z FF Ic.


Już się boję opinii . smile-hiding
Last edited by PITERPANZER on 10 September 2017, 12:25; edited 2 times in total  
 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 12 September 2017, 13:09   

Cześć, Powoli, ale do przodu. Wieża skończona i pomalowana obwieszona ogniwami zgodnie z oryginałem. Trochę o wieży napisałem już w jednej z poprzednich aktualizacji, teraz dopiszę tylko parę słów od nośnie zespołu działa. Generalnie jest ok, poza paroma elementami gdzie oklejka jest lekko za krótka. Od siebie zmniejszyłem trochę otwór na karabin, gdyż oryginalnie był trochę za duży i dodałem łukowate druciki które miały imitować podwyższenia w strukturze jarzma. Małą zagwozdką był karabin ponieważ w wycinance był oryginalnie z kolbą, jednak na żadnym rysunku całego zespołu tej kolby nie było, pojawiła się jedynie na rysunku montażowym karabinu. Ostatecznie z kolby zrezygnowałem gdyż przez nią karabin nie chciał wejść na miejsce. Pociski w wieży to elementy z Shermana FF od Hala.Last edited by Luzak on 12 September 2017, 16:12; edited 2 times in total  
 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 23 September 2017, 13:54   

Cześć :honoring: ,
Kończenia M10 ciąg dalszy. Model dostał kalki. Prze kalkami sido nakładałem tylko miejscowo stąd widoczne ślady na niektórych miejscach. Model czeka na pomalowanie sido po kalkach.

Last edited by Luzak on 23 September 2017, 13:55; edited 3 times in total  
 
   
Wojtek 
Czołgista / Tankman


Age: 35
Joined: 28 Oct 2014
Location: Jugów.PL
Posted: 23 September 2017, 21:40   

Model prawie skończony, w sumie wszystko fajnie wygląda, ale zastanawiają mnie dwie rzeczy.
Pierwsza to kolor zębów łączących ogniwa na taśmach jezdnych są w kolorze stali -ok, ale te doczepione do pancerza są czarne, będziesz je jeszcze malował? Jak tak to trochę utrudniłeś sobie zadanie.
Druga rzecz to kolor ogniw czy używałeś "czystego" czarnego koloru?
Pytam bo na zdjęciu kolor może być przekłamany. A chodzi mi o to, że w takich przypadkach koloru czarnego raczej się nie stosuje zwłaszcza do gumy. Dobrze jest rozjaśnić czerń i pomalować ciemno szarym, bo to zawsze wygląda naturalniej.
Oczywiście specem w malowaniu nie jestem, ale z dotychczasowych doświadczeń zauważyłem, że samego czarnego koloru to praktycznie w malowaniu lepiej nie używać.
To taka moja subiektywna opinia i nie musisz się nią kierować bo w malowaniu kierujemy się własnym gustem i najważniejsze żeby podobało się nam, a nie robić tak by zadowolić innych.
Pozdrawiam :honoring:
 
   
Luzak 
Czołgista / Tankman

Age: 19
Joined: 10 Jun 2014
Location: Głogów Dolnośląski
Posted: 24 September 2017, 09:59   

Wojtek, zęby ogniw gąsienicy były przecierane metalizerem metodą suchego pędzla co miało imitować naturalne przetarcia farby podczas użytkowania gąsienicy. Ogniwa na pancerzu jako, ze nie są użytkowane nie mają tych przetarć, czy to błąd nie wiem, jeżeli tak to poprawię. A co do koloru to tak używałem zwykłego czarnego, ale dzięki za radę z tym rozjaśnieniem, zastosuję w kolejnym modelu.
Pozdrawiam :honoring:
 
   
Wojtek 
Czołgista / Tankman


Age: 35
Joined: 28 Oct 2014
Location: Jugów.PL
Posted: 24 September 2017, 11:07   

Akurat ta wersja gąsienic t 48 była o tyle charakterystyczna, że miała ogniwa powlekane gumą a zęby stalowe.
W necie można znaleźć zdjęcia Shermanów z czarnymi zębami, ale są to egzemplarze muzealne.
Raczej wątpię czy był sens malowania zębów w gąsienicach bo to element bezpośredniego kontaktu z podłożem i farba zeszła by po krótkim użytkowaniu, więc chyba nikt w czasach drugiej wojny nie marnował farby na takie rzeczy, ale to tylko moje domysły. :okok:
 
   
Suworow 
Czołgista / Tankman


Joined: 24 Aug 2008
Location: Złotów.Pl
Posted: 24 September 2017, 12:01   

Skoro już mowa o gąsienicach, to może ktoś wie, w jakim kolorze są fabrycznie gotowe gąsienice (chodzi o drugą wojnę światową oczywiście) na pewno nie były malowana, czy były pokrywane jakimiś powłokami anty-korozyjnymi? Gąsienice przeważnie są chyba stalowym odlewem, prawda? Zawsze gdzieś mi się przewijał obraz czarnych gąsienic, jako fabrycznie nowych. Tylko że stal jest raczej ciemno szara a nie czarna. Od dawna nurtuje mnie ta sprawa, więc jeśli ktoś zna odpowiedź na te pytania to proszę aby mnie oświecił ;)
 
   
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  


Visitor Map

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne