Sdkfz 9 FAMO

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 9 Famo

Post autor: Vivaldi » 21 lutego 2018, 19:53

Witam w kolejnej części relacji z budowy kolosa Famo. Jest to prawdopodobnie przedostatnia część, gdyż prace nad modelem posunęły się mocno do przodu i tak naprawdę to do zrobienia od podstaw zostało już tylko kilka drobnych elementów wyposażenia. Bryła pojazdu jest już gotowa. Teraz będę się musiał skupić nad malowaniem które wymaga jednak wielu retuszy i poprawek. gdyż na zdjęciach wyszły wszelkie niedociągnięcia i błędy. W ostatniej części, przed zamieszczeniem modelu w galerii gotowych pojazdów postaram się ukazać model już poprawiony,bez błędów, i całkowicie skończony. A dziś prezentuję porcję zdjęć z prac , które wykonałem do dziś.

Koło przednie. Model wytoczony z żywicy ,z doklejonymi elementami bieżnika; połowa koła odlana w barwionej żywicy oraz całe koło sklejone z dwóch identycznych połówek.Należało tylko przesunąć je om kilka milimetrów, by na środku bieżnika ukazał się charakterystyczny zygzak.
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne etapy składania i pasowania poszczególnych elementów nadwozia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model pomalowany bazowym kolorem RAL 8020
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Plandeka nad przedziałem załogi. Miałem nie lada kłopot z wybraniem technologii wykonania tej części, gdyż postanowiłem "złożyć" tą plandekę, czyli odsłonić przedział załogi. Zrobienie takiego elementu metodą , jaką zastosowałem przy plandece nad skrzynią ładunkową raczej nie wchodziło w grę. To musi być tkaniana, którą da się złożyć, jak prawdziwą brezentową plandekę. I znalazłem w końcu coś , co idealnie nadaję się do robienia np. flag, pokrowców, plandek itp. elementów. Nazywa się to organza - super cienka ( prawie przeżroczysta), miękka a jednocześnie mocna tkanina . Trzeba ją tylko przesmarować rozrzedzonym klejem typu Wikol, lecz wysychającym na miękko, czyli pozwalającym na formowanie. Wykonałem siatkę tej plandeki, wkleiłem wewnątrz 4 stelaże-pałąki a następnie złożyłem plandekę taj, jak w oryginale.Dopiero wtedy dołożyłem parę aluminiowych paseczków imitujących resztę stelaża i utrwaliłem formę sklejając w kilku punktach klejem CA. Efekt jest naprawdę doskonały.
Obrazek Obrazek

A tak prezentują się obie plandeki, żywiczna i tkaninowa na moim modelu.
Obrazek Obrazek Obrazek

Dwa komplety kół jezdnych , napędowych i napinających wraz z gąsiennicami
Obrazek Obrazek

Z tej samej organzy wykonałem również tylną płachtę do żywicznej plandeki, fartuchy boczne do przedziału załogi oraz pas pomiędzy pokrywą silnika a przedziałem załogi.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I na koniec kilka fotek PRAWIE gotowego pojazdu. Do zrobienia światła główne -klosze wykonam z transparentnej żywicy poliuretanowej odlane w komorze ciśnieniowej; kierunkowskazy typu semaforowego,lampa szperacz na szybie przedniej kierowcy, tablice rejestracyjne, gaśnice boczne oraz zamontowanie wyposażenia załogi wewnątrz - hełmy, karabiny(gotowe i pomalowane)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A na sam koniec wyjaśnienie, skąd ten "kolos" na początku mojej relacji. Porównałem Famo z moim Pzkpfw IV i na początku pomyślałem,że coś przeskalowałem w modelu Famo. Ale nie - wymiary zgadzają się co do milimetra. Faktycznie "czwóreczka" to przy nim pchełka. W końcu do ciągnięcia takich "pchełek" był ten ciągnik zaprojektowany
Obrazek

Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 23 lutego 2018, 20:38

Siedzę w fotelu z szklaneczką w ręku oglądam i oglądam i oglądam.....

TankIndustry
Czołgista / Tankman

Post autor: TankIndustry » 24 lutego 2018, 03:23

very nice work, well done V!
TankIndustry

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 25 lutego 2018, 17:42

Widziałem i macałem na żywca to cudo ...
Zdjęcia nie oddają tego co można zobaczyć na własne gały.

Model miażdży pod każdym względem :okok:

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 06 marca 2018, 21:42

Witam :honoring: Z materiałem na plandeki, czyli organzą, świetny pomysł. Efekt jest extra. Tym bardziej, że moja żona w kwiaciarni ma jej ,,na pęczki" :mrgreen: Podejrzewam, że w każdej kwiaciarni załatwicie kawałek organzy.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 11 marca 2018, 17:38

Witam :honoring: Wykorzystałem organzę do pokrowców na zwijadłach węży przy modelu strażackiego Stara 25. I muszę powiedzieć, że pomysł miałeś świetny, bo z niczego innego tak bym pokrowców nie wykonał. W imieniu służby dziękuję :honoring: :mrgreen:
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 9 Famo

Post autor: Vivaldi » 11 marca 2018, 18:58

Cieszę się,że mój pomysł znalazł uznanie. To rzeczywiście świetny materiał. Ja będę z niego korzystać , kiedy tylko zajdzie potrzeba wykonania "szmatek".

Pozdrawiam
TIGER42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”