Panzerkampfwagen I und seine Abarten

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Panzerkampfwagen I und seine Abarten

Post autor: Vivaldi » 09 lutego 2020, 18:10

Witam kolegów pancerniaków.
Mam jakąś gonitwę modelarską, jakąś galopkę. Ledwo skończyłem 6 modeli , wziąłem się teraz za trzy następne.Ich produkcja będzie szła jednocześnie, gdyż wszystkie zbudowane są na podwoziu Panzerkampfwagen I , Ausf. B. Pierwszy -klasyczna jedynka B z wieżyczką ; wóz będzie w barwach D.A.K. Następny to Sdkfz 265 -Kleine Panzerbefehlswagen Ioraz 15cm Sturm infanterieGeschutz na podwoziu Pzkpfw I B.Oba pojazdy z kampanii bałkańskiej. Skoro buduję na raz 3 modele o takim samym kadłubie i podwoziu, to logicznym nasuwa się konieczność wykonania odlewów żywicznych -najprostsze,powtarzalne rozwiązanie. W sumie to muszę przyznać,że te modele będą wykonane prawie w 100 procentach z żywicy, poza detalami i częścią opancerzenia ,które różniły te pojazd od siebie. Mam na myśli głównie działo szturmowe piechoty , gdzie osłonę pancerną wykonam z aluminium, a lawetę z HIPS. Ale to zobaczycie w kolejnych relacjach. Dziś na 12 zdjęciach prezentuję owoc 4 dni pracy.
Zapraszam do oglądania.

Modele -matki elementów kadłuba -wanna, płyta nadsilnikowa oraz nadbudówka wozu dowodzenia Kl. PzBfw i. Odlewając 2 szt. mam materiał wyjściowy do wykonania wersji podstawowej Pz I Ausf.B -zetnę górną część do wysokości styku płyty nadsilnikowej i dodam płytę z otworem pod wieżyczkę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Odlane wanny (a raczej wanienki) w ilości 3 szt, plus jedna,która służy za model testowy do kompletowania kadłuba-pokazuję również detale spodu.Do tego dwie szt. nadbudówki wozu dowodzenia oraz elementy składowe skrzyni biegów wraz z przekładniami planetarnymi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Skrzynia biegów częściowo złożona.Detale zostaną już wykonane z HIPS , aluminium.

Obrazek

Model testowy -tu przygotowuję płytę czołową wanny z osłonami przekładni. Po wklejeniu środkowej części i wyprofilowaniu wystających "brzuszków" całość pójdzie do wykonania formy silikonowej i odlania potrzebnej ilości.

Obrazek Obrazek

To tyle w pierwszej części relacji.
Pozdrawiam

Vivaldi
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Re: Panzerkampfwagen I und seine Abarten

Post autor: Vivaldi » 09 lutego 2020, 18:30

Tak się zapędziłem,że zapomniałem pokazać , co buduję. Wiem,że mamy tu fachowców od broni pancernej wszelakiej, ale niech trafi się laik ? Tak na poważnie warto przypomnieć zdjęcia tych wozów z tamtych w,w sumie tragicznych lat

Pozdrawiam
Vivaldi

Wóz podstawowy , czyli Panzerkampfwagen I, Ausf. B tu na przedmieściach Warszawy, lub w Sochaczewie.Zródła podają różnie

Obrazek

Kl.PzBfw I - wóz dowodzenia

Obrazek

Oraz 15cm SIG na podwoziu PzI B

Obrazek

Produkcja modeli tych pojazdów właśnie ruszyła.
TIGER42

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 10 lutego 2020, 07:24

Kuuurka. Ale będzie widowisko. A Bisony cos modne ostatnio się zrobiły. Na czarnym forum są dwie kartonowe relacje, a teraz doszła żywiczno-hipsowa tutaj.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 14 lutego 2020, 09:00

Tutaj będą takie fajerwerki jak w Nowym Yorku w Nowy Rok :mrgreen:
Waldku Twoje relacje sprawiają, że coraz bardziej zaczynają mi się podobać te małe karaluszki i mam swego rodzaju jakieś plany marzenia w tym temacie ;)

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszej budowie :okok:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 16 marca 2020, 19:02

Witam ponownie
Dziś mały update. Wszystkie kadłuby, nadbudówki z poprzedniej relacji wywaliłem na szrot.Zabrakło mi w długości wanny ok.5 mm-rzecz niesłychana ! Popełniłem ogromny błąd, bo zamiast skorzystać z doskonałego zeszytu serii Panzer Tracts zawierającego mnóstwo zdjęć i, co najważniejsze , rysunki techniczne Pz I B w skali 1:24 zachciało mi się powiększyć model wozu dowodzenia w skali 1:35 o 140 % .Na szczęście skończyło się tylko na tym etapie.Swoją. drogą, taki stary modelarz, a zrobił tak podstawowy błąd -zachciało mi się iść na skróty.Więcej tego "grzechu" nie popełnię.Postanowiłem więc zrobić wszystko(no, prawie wszystko) od nowa,już bez powielania w formach silikonowych.Boki wanien wykonałem z blaszki aluminiowej 0,3mm +0,2 mm płytka HIPS.podłoga i tylna plyta tylko z HIPS.Elementy górnych części kadłuba , wieży oraz kazamata wozu dowodzenia postanowiłem również wykonać jako jednorazową pracę,bez odlewów.Użyłem do budowy tychże również HIPS 0,5 mm. Z poprzednich odlewów wykorzystałem tylko część skrzyni biegów, cała poprzeczna transmisja została wykonana od nowa.Dokopałem się w necie do wielu zdjęć wnętrza przedziału kierowania i postanowiłem zrobić moje jedyneczki z w miarę szczegółowo oddanym wnętrzem.Choć tak naprawdę widoczne ono będzie tylko w Bizonie.w obu pozostałych to już taka sztuka dla sztuki, choć sam wyznaję zasadę,że nie ma co bawić się w szczegóły w zamkniętym pancerzu. Trzeba będzie w takim razie otworzyć ze dwa włazy, by choć trochę można było zajrzeć do środka :mrgreen: Na zdjęciach zobaczycie wydrukowane w technologi 3D wszystkie koła-jezdne, napędowe,powrotne oraz napinające .Do tego gąsiennice -super delikatne,maleństwa o szerokości tylko 10,4 mm.Nie wyobrażałem sobie robić je z HIPS, by potem odlewać w ilości 600 szt. dla 3 pojazdów. Druk 3D przyszedł z pomocą,Choć jeszcze większą, nieocenioną pomoc zaoferował kolega biegle "władający" programami do grafiki 3D. Dzięki ogromne ! Zapraszam do obejrzenia budowy "nowych" jedynek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trzy wanny.Wklejone grodzie silnikowe,błotniki (jeszcze bez pokrycia ryflowanego), osie dla zdwojonych wózków oraz system zawieszenia pierwszego koła jezdnego wraz z amortyzatorem sprężynowym wykonanym z drutu miedzianego 0,7 mm.

Obrazek Obrazek Obrazek

Górny kadłub oraz wieża dla wozu podstawowego -Pzkpfw I Ausf.B.Stan surowy, dorobione będą śruby, nity, spawy, włazy, zawiasy etc.

Obrazek Obrazek

Nadbudówka dla wozu dowodzenia, również stan surowy -bryła, bez otworów na wizjery, włazy oraz karabin.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wózki dla wszystkich trzech pojazdów -12 kompletów.Koła druk3D, wahacze z resorami (prawy-lewy) wykonałem z HIPS, i odlałem z żywicy poliuretanowej.Na ostatnim zdjęciu odlane 6 szt. belek-ceowników łączących osie wózków.

Koła napędowe wraz malutkimi rolkami powrotnymi ,koła napinające oraz złożone na sucho 22 ogniwa gąsiennicy.

Obrazek Obrazek

Wanna kadłuba z założonymi kołami jezdnymi.

Obrazek Obrazek Obrazek

Poprawiona skrzynia biegów, choć jeszcze bez detali. Te pokażę w następnej relacji

Do zobaczenia.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 marca 2020, 20:55

Wykonywanie wnętrz pojazdów... ktoś już mi coś mówił na ten temat :roll:
Sztuka dla sztuki, ale piękna sztuka :okok:

Miałem tą ogromną przyjemność dotykać własnymi "ręcoma" te maleństwa i podyskutować o procesie ich powstawiania - przekazana wiedza - niecoceniona :honoring:

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszej budowie :okok:
Tommy

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 07 maja 2020, 18:53

Witam
Koronawirus koronawirusem, ale kleić trzeba :mrgreen: :mrgreen: Dziś następna porcyjka zdjęć z postępów nad "jedynkami", a w sumie to nad jednym modelem -postanowiłem najpierw zrobić "Bisona", gdyż jest to najtrudniejsz i najbardziej pracochłonny model składający się w zasadzie z dwóch niezależnych modeli -podwozia "jedynki" z pancernymi osłonami na błotnikach oraz kompletnego działa s.I.G 33. Detale wnętrza wanny wykonane w większości z polistyrenu powielone w żywicy-jak to u mnie (jeżeli jest czegoś takiego samego więcej niż 1,2 szt. to robię formę). Na zdjęciach widać wannę z kompletnym wnętrzem przedziału kierowcy. Deska rozdzielcza i radio zostaną zamocowane póżniej do wierzchniej płyty nad przekładnią. Laweta działa to już trochę bardziej skomplikowane zadanie .W ruch poszedł polistyren o różnych grubościach i mnóstwo, mnóstwo nitów (utrapienie, ale bez nich nie ma lawety i działa)Kilka detali wykonałem również z żywicy , blaszki aluminiowej oraz drutu miedzianego. Na zdjęciach laweta jest jeszcze niekompletna,ale wkrótce zamieszczę więcej zdjęć, gdyż prace nad lawetą dobiegają końca.Koła odlane z żywicy,choć oczywiście musiałem wykonać model-matkę. Skomplikowane koło, wieloetapowy proces, ale udało się bez pomocy drukarki 3D :mrgreen: :mrgreen:
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, wkrótce nowa porcja.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 10 czerwca 2020, 17:14

Witam po ponad miesięcznej przerwie.Cały ten okres spędziłem nad jednym z trzech modeli z serii Pzkpfw I B, działem s.I.G 33 na podwoziu tego czołgu.W sumie to można stwierdzić,że są o dwa oddzielne modele.Maleństwa, a praca nad nimi pochłonęła tyle czasu, choć jeszcze nie są skończone.Ale przyznam,że naprawdę już "bliżej niż dalej".Ze wspomnień z budowy tego monstra pozostanie mi w pamięci setki (ok 800) nitów.Dało mi się we znaki, ponieważ nie znoszę monotonii.Reasumując -wkrótce nadejdzie ten ciekawy etap -malowanie pojazdu...Dopiero po skończeniu tego modelu wezmę się za dwa pozostałe, lecz tam nie przewiduję żadnych problemów i prace nad nimi pójdą gładko.Dziś pokażę kilkanaście fotek stanu surowego -kolejnych etapów prac.
na zdjęciach widać detale pokrywy silnikowej, tyłu kadłuba oraz elementy mocowania lawety działa do kadłuba.

zdjęcia przedstawiają lawetę działa z zamocowaną przednią płytą pancerną,kołyskę oraz lufę działa.Całość postawiona na swoim miejscu w specjalnych gniazdach zamocowanych na błotnikach wozu. Tymczasowo, oczywiście.Demontowalne do etapu malowania.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ] Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dwa elementy pancerza przedniego i bocznego, które decydują o wyglądzie tego pojazdu.Jak napisałem -setki nitów,które czasami doprowadzały mnie do pasji.Ale to już przeszłość.Pancerz wykonany laminatowo z- blaszki aluminiowej 0,2 mm plus HIPS 0,2 mm.Daje nam to 0,4 mm, co odpowiada 10mm w rzeczywistości.Dwa owalne wybrzuszenia na bokach płyt wykonane z HIPS metodą tłoczenia próżniowego.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ostatnie fotki ukazują pojazd złożony na sucho, jeszcze bez przedniej płyty nad transmisją oraz kompletu kół.Chciałem zobaczyć, jak się prezentuje ten wóz -i przyznam,że mimo dość archaicznej i dziwnej sylwetki model będzie na pewno prezentował się świetnie.Wysokością dorównuje Tygrysowi !!! Zauważycie z pewnością "wiklinową" osłonę, w jakiej przewożono pociski.Wykonałem pracę tkacza przeplatając między kilkoma drucikami 15 m. żyłki 0,3 mm uzyskując w ten sposób "matę" wielkości 3,5 x 4 cm. Model odlałem w żywicy i jeszcze miękki owinąłem na pręcie 6 mm, zostawiając do wyschnięcia. Podobnie wykonałem dwa pierścienie na końcach ,tym razem żyłką 0,15 mm, zaplatając jak pajęczynę. Tem model posłuży mi do powielenia w kilku sztukach.które lekko zróżnicuję na etapie jeszcze miękkiego odlewu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To by było na tyle w tej części relacji, ciąg dalszy nastąpi niebawem.
Pozdrawiam Modelarzy !
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 15 czerwca 2020, 04:45

Ja pier.... papier... smile_shock_ <szok>

Twoja praca wygląda obłędnie.
Przeglądałem wszystkie zdjęcia po kilka razy i powiem szczerze, że ja tego modelu się w życiu nie podejmę.
Podobnie jak Ty nie lubię monotonii i to mogłoby się źle skończyć dla mnie lub modelu ;-)

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 15 czerwca 2020, 06:04

Jest Vivalid, jest impreza! Niesamowicie misterna robota. Jak zwykle super!
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 05 lipca 2020, 21:05

Witam
Wrzucam dziś kilka fotek z wstępnego pomalowania "Bizona".Położyłem filtry, teraz model czeka na wyschnięcie oraz na kalkomanie i fototrawioną osłonę rury wydechowej.W "międzybiegach" zmontuję taśmy ogniw oraz zajmę się wszystkimi dodatkami -narzędzia, pociski w wiklinowych osłonach i trochę dupereli na płycie silnikowej .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na dokładkę fotki z prac nad Pzkpfw I B-prace ruszyły kilka dni temu, równolegle ruszam z Kleiner Panzerbefehlswagen I

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam gorąco.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 09 lipca 2020, 09:24

Cud, miód malina :okok:
aplauz

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 09 sierpnia 2020, 20:38

witam
s.I.G33 auf Pzkpfw I Ausf.B skończony. Kilka fotek gotowego modelu, do obejrzenia całości zapraszam do galerii gotowych modeli. Czas zabrać się i dokończyć 2 pozostałe pojazdy, lecz to nastąpi najwcześniej w pażdzierniku, z powodu natłoku zajęć zawodowych.
Pozdrawiam

TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 11 sierpnia 2020, 06:21

Brzydal z niego niesamowity, ale wykonanie mistrzowskie.
Na czym by człowiek się nie skupił, to i tak zaraz dostrzeże się nowe szczegóły.
Można dostać oczopląsu od tych wszystkich detali.
Poziom wykonania samego modelu jak i watheringu dla mnie nieosiągalny 😁

P.s. Tak jak rozmawialiśmy przez telefon - siatki robią robotę 😀👍

Pozdrawiam i czekam cierpliwie na kolejne dwa szkraby 🙂

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”