Sdkfz 165 Hummel late version

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 22 maja 2018, 19:02

Witam pancerniaków. Moje dwie trójeczki czekają na kamuflaż ( muszę zakupić nowy aerograf z dyszą 0,16 mm-już upatrzony), tymczasem modyfikując gąsiennice do wersji N postanowiłem rozpocząć nowy temat, który będzie relacjonowany równolegle z trójkami. Padło na Sdkfz 165 Hummel, wersję póżną, ciężką haubicę 150 mm na podwoziu Pzkpfw IV z wykorzystaniem niektórych podzespołów czołgu Pz. III. Posiadam w swoich zbiorach świetne zeszyty Panzer Tracts - w tym numer poświęcony temu właśnie pojazdowi.Choć przyznam szczerze, że i w tym zeszycie nie ustrzeżono się od błędów - pomiar rysunków w skali nie zgadza się z podawaną w danych technicznych długością całkowitą pojazdu.Ja będę się trzymać jednak podanego wymiaru .Mam również model f-my Dragon, co pozwoli wykonać dokładnie wnętrze, plus mnóstwo zdjęć w necie.Nie zdecydowałem się jeszcze na konkretny pojazd, ale na to przyjdzie jeszcze czas. A więc do dzieła ! Najpierw przeskalowanie rysunków z 1:35 do 1:25 - pomiary modelu i rysunków różniły się jednak, co poskutkowało "zgubieniem " 3 mm na długości wanny. Na szczęście błąd został w porę skorygowany. Poszedłem najkrótszą drogą i rozciąłem wannę na wysokości przedziału kierowania. Wkleiłem brakujące milimetry i zaszpachlowałem miejsce rozcięcia. Model wykonuję całkowicie od podstaw z HIPS-u , który doskonale się obrabia wszelkimi metodami, więc po naprawie nie ma śladu , jeśli chodzi o powierzchnie boczne wanny i spód. Pozostał tylko widoczny na zdjęciach ślad po szpachlowaniu, lecz i on kiedyś zniknie pod warstwą primera . Stan dzisiejszy budowy pokazują zdjęcia poniżej.
Dalsza część relacji za kilka tygodni, chcę popchnąć budowę a jednocześnie kończę trójki

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do zobaczenia w następnej odsłonie.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 23 maja 2018, 07:37

Hej!
Ekspresowe tempo, które cieszy i obyś nie zwalniał. Kilka zdjęć, a progres taki jakbyś od miesięcy siedział nad projektem. Czy nashorn także będzie?
ciekawa sprawa z tymi pomiarami, pierwsze hummele były na wannie pz IV, produkcyjne zaś miały wanny wydłużone za ostatnim wózkiem z tego co pamiętam.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 maja 2018, 12:41

To będzie kolejna petarda w Twoim wykonaniu :okok:
Już teraz zasiadam i z przyjemnością bede śledził postępy w budowie.

Nie ukrywam, że ten pojazd też jest w moich planach, ale moje tempo sklejania jest żenujące w stosunku do Twojego :oops:

Życzę powodzenia w dalszej budowie :Default:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 30 czerwca 2018, 17:41

Witam w kolejnej części relacji.

Tak jak pisałem w relacji z budowy Pz III Mi N miałem sporą przerwę z racji zajęć zawodowych - koniec sezonu w teatrze i 2 premiery w odstępie 3 -tygodniowym. Ale to już za mną, zaczął się sezon urlopowy i można będzie poświęcić więcej czasu na hobby (poza godzinami pracy oczywiście). Prace nad Hummelkiem posuwają się b. powoli z racji wyglądu pojazdu- otwarty przedział bojowy, co za tym idzie mnóstwo detali i tzw. drobnicy. Na razie jestem na etapie budowy haubicy 150 mm. Laweta wykonana z płytek HIPS o różnej grubości plus co najmniej setka nitów 0,6 i 0,8 mm. W budowie ogromną pomoc odegrały wykonane przeze mnie zdjęcia oryginalnej haubicy s.FH 18/1 będącej eksponatem Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jest tam co prawda wersja kołowa tego działa, ale w ogólnym zarysie i w "nitowaniu" wzorowałem się właśnie na niej. Kadłub modelu już poprawiony dostał parę elementów - osłona przekładni od Pz kpfw III, mocowania rolek powrotnych i stopery przy wózkach ( Pz.IV D-G). Płyta , na której zamocowana jest laweta tez otrzymała parę szczegółów.

Wanna z nadbudową. Włazy i wizjery kierowcy i radiooperatora będą ruchome.Część kadłuba ponad błotnikami na razie nie przyklejona -czekam na płytę ryflowaną podłogi przedziału bojowego, którą musiałem zamówić , gdyż Aber nie produkuje akurat tego wzoru.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Laweta haubicy w swojej głównej formie. Prawe jarzmo zamocowania kołyski zostanie doklejone w pózniejszym etapie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kołyska z oporopowrotnikiem. Materiał HIPS i żywica poliuretanowa
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Lufa haubicy wykonana z odlanego pręta żywicy poliuretanowej i wytoczona na tokarce. Składa się z dwóch elementów toczonych oddzielnie. Zamek działa zrobiony z HIPS-u o gr. 2,5 - 3 mm.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Działo ustawione na pojeżdzie. Oczywiście tylko dla spasowania, sama haubica wymaga jeszcze wielu detali.
Obrazek Obrazek Obrazek

Na koniec kilka fotek ścian bocznych przedziału bojowego. Zrobiłem je jako "sandwich" z płytki aluminiowej 0,2 mm i HIPS , również 0,2 mm.sklejając je Kropelką. Polistyren wkleiłem od wewnątrz, dzięki czemu łatwiej będzie doklejać całe wyposażenie . Ścianki są lekko wygięte, ale tylko w miejscu łączenia płyty przedniej z tylną, ponieważ HIPS jest całością, a aluminium dwiema oddzielnymi kształtkami. Lecz nie wpływa to w żaden sposób na efekt -cała ścianka boczna daje się idealnie prosto dopasować do wanny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To tyle na dzisiaj, do zobaczenia w kolejnej odsłonie.
Pozdrawiam serdecznie pancerniaków.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 30 czerwca 2018, 17:46

Stopień zdetalizowania powala. Jakość wykonania to niedoścignione mistrzostwo.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 30 czerwca 2018, 20:46

No i mamy kolejną aktualizację na przestrzeni miesiąca z niesamowitymi detalami ...
U mnie było by to, " 1,5 roku później" :-) :-)

Jest niesamowita moc w tym, co potrafisz wyczarować z HIPSU :okok:
Czekam cierpliwie na kolejną porcję zdjęć :Default:

Pozdrawiam
Tommy
Ostatnio zmieniony 30 czerwca 2018, 20:47 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Re: Sdkfz 165 Hummel late version

Post autor: Vivaldi » 19 września 2018, 03:02

Witam

Uporałem się z budową dwóch "trójek", czas wrócić do sdkfz 165Hummel. Postępy w pracach - zamocowane wszystkie uchwyty do wyposażenia wewnątrz przedziału bojowego. Podłoga w przedziale bojowym wykonana z blaszki fototrawionej , specjalnie na zamówienie.Dzięki , Tomasz.Gotowe skrzynki amunicyjne ,włazy przednie i klapy obserwacyjne dla kierowcy i radiooperatora.Obie ściany boczne przedziału bojowego mają wklejone kratownice wentylacyjne.Widzę,że cały przedział bojowy będę musiał pomalować i "pobrudzić" w stanie rozłożonym -lepszy dostęp w każdy zakamarek co jest istotne zwłaszcza przy weatheringu. Można będzie wtedy zamontować na ścianach całe wyposażenie -wycior, antena zapasowa, pojemnik na lufę do MG 34, sam karabin plus 2 skrzynki amunicyjne z nabojami; dwa karabiny Mauser i trzy szt. MP40.Trochę tego jest. Zdjęcia pokazują przygotowane elementy. Proszę się nie przejmować wszelkimi szparami widocznymi na styku nadbudówki z wanną - HIPS sklejony z metalem troszkę sprężynuje, ale to wszystko będzie sklejone jak trzeba już po pomalowaniu i weatheringu. Następnym etapem będzie system jezdny - wózki z resorami, koła napinające , napędowe oraz rolki powrotne gąsiennicy. to na tyle w dzisiejszej relacji, następna za parę dni.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnej części
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 19 września 2018, 15:01

Jest MOC, tradycyjnie już zresztą.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 30 września 2018, 15:15

Witam modelarską brać. Zamieszczam dziś kilkanaście fotek z postępu prac nad Hummelkiem. Pojazd dostał kolor bazowy Dunkelgelb RAL 7028 firmy AK Interactive z serii Real Colors. Świetne farby -akryle identyczne w malowaniu czy to pędzlem, czy aerografem z akrylami Tamiya. Prawdopodobnie zostanie juz tylko ten kolor, beż żadnego kamuflażu. Ten pojazd w kolorze bazowym prezentuje się nadzwyczajnie. Mimo tego,że zbudowany na podwoziu w sumie niewielkiego Pz IV, ale nadbudówka przedziału bojowego robi wrażenie.I pomyślałem ,że wszelki dodatkowy kolor zepsuje mi ten efekt. Nie było problemu ze znalezieniem oryginału w takim malowaniu, więc pozostaniemy tylko przy RAL 7028. Model jeszcze bez kół, gąsiennic , złożony na sucho,żeby sprawdzić ogólny wygląd. Postawiłem lużno na kadłubie ściany boczne i nadbudówkę kierowcy, więc nie przylegają do wanny,lufę armaty położyłem na kołysce bez osadzania w gniazdach, więc leży wszystko lużno i krzywo , ale zapewniam,że wszystko pasuje idealnie. Po wklejeniu wszystkich ścian na stałe dorobię przednią osłonę półkolistej osłony haubicy, która to osłona łączy lewą i prawą część frontowego pancerza wokół działa. Zanim zamontuję te części wykonam weathering wnętrza i zamontuję wszelkie wyposażenie przedziału bojowego.
To tyle na dziś, teraz przyjdzie kolej na skompletowanie i pomalowanie elementów podwozia, tj. kół jezdnych, napędowych, napinających oraz rolek powrotnych gąsiennicy. No i oczywiście sama gąsiennica. Na szczęście mam te wszystkie elementy, więc nie będzie to długo trwało.
A dziś zapraszam do obejrzenia fotek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do zobaczenia wkrótce
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 30 września 2018, 17:40

Piękny kolejny model zaraz będzie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 02 października 2018, 13:30

Ta relacja już na tym etapie wyrywa mnie z butów, a to jeszcze nie koniec smile_shock_

Jestem bardzo ciekawy, jaki będzie następny pełzacz, który wyjedzie z Twojej fabryki ;)

Pozdrawiam i czekam na kolejną aktualizację :Default:

Awatar użytkownika
Suworow
Czołgista / Tankman

Post autor: Suworow » 02 października 2018, 15:24

Te relacje na zmianę mię motywują i powodują depresję :Default: <smutny>
REWELACJA :okok:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 02 października 2018, 19:10

Dzięki za słowa uznania. Tomku, zaspokoję Twoją ciekawość, gdyż już za chwileczkę, już za momencik ruszam z budową SdKfz 251/6. Najsłynniejszy i najpopularniejszy niemiecki transporter półgąsiennicowy w wersji dowódczej- z anteną ramową. Konkretnie pojazd gen. Heinza Guderiana z kampanii francuskiej 1940 r.

Pozdrawiam
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 13 października 2018, 18:11

Witam
Wrzucam dziś kolejną porcję 20 fotek z postępów prac nad Hummelkiem. Prawdę mówiąc, to budowa modelu dobiega końca - układ jezdny jest już gotowy, pozostało tylko pomalować elementy składowe. Co nastąpi w przyszłym tygodniu.A dziś pokazuję zdjęcia modelu z pełnym wyposażeniem zewnętrznym i wewnętrznym.Dorzucę jeszcze na koniec parę słuchawek i kanistry na wodę i olej do oporopowrotnika. Jak zwykle przy powiększeniu wychodzą na światło dzienne niedociągnięcia, zwłaszcza w weatheringu. Ale te wypatrzyłem już i w przyszłym tygodniu wszystkie zostaną wyretuszowane. Zapraszam do obejrzenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 13 października 2018, 18:21

Jedyna uwaga jaka mam wiąże się z kolorem szkiełka w rurkowej wersji tylnej lampy szlakowej. Zmień kolor na zielony ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”